Vinylové podlahy – Otázky a odpovědi

Pokud vybíráte novou podlahu a padly vám do oka právě vinylové podlahové krytiny, připravili jsme pro vás odpovědi na otázky, které by vás mohli v souvislosti s vinylovými podlahami zajímat. Tak se na ně pojďme podívat.

Co jsou vinylové podlahy?

Vinylové podlahy jsou známé jako podlahy nové generace, jsou vyrobeny z polyvinylchloridu, neboli PVC a skládají se z několika vrstev. Spodní vrstva tvoří pevný základ, který je vysoce odolný a zvukotěsný, základní vrstva je pokrytá speciální folií se vzorem. Vzory vinylových podlah dokáží dokonale imitovat dřevěné i kamenné podlahy.

Jaké jsou přednosti vinylových podlah?

Vinylové krytiny jsou v současné době jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin. Hlavním důvodem je vysoká estetičnost a také výborné vlastnosti této podlahové krytiny. Vinyl se vyznačuje vysokou odolností, díky odolnosti proti vlhkosti je také skvělou volbou do koupelen. Také nášlapná vrstva podlah je vysoce odolná a nepoškodí ji pád předmětů ani opakovaný pohyb kolečkové židle a nábytku.

Co se týče pokládky, je u vinylových podlah velmi snadná a rychlá. V neposlední řadě je velkou předností možnost pokládky na podlahové topení a velký výběr barev a vzorů, které dokáží dokonale imitovat přírodní podlahy.

Zvolit PVC v rolích nebo vinyl?

PVC podlahy i vinylové podlahy jsou vyrobeny ze stejného materiálu, tedy polyvinylchloridu. Liší se druhem pokládky, PVC podlahy jsou dodávané v rolích a vinyl je dodávaný jak v rolích, tak v dílcích. Vinylové podlahy se vyznačují vysokou odolností i snadnou pokládkou.

Vinylová podlaha nebo dlažba?

Co mají vinyl i dlažba společné? Obě dvě se mohou pyšnit vysokou odolností a tvrdostí. Tvrdost keramické dlažby je sice vyšší, vinylová krytina však nabízí optimální tvrdost, je příjemná i naboso a neklouže. Nevýhodu keramické dlažby je rozhodně její křehkost, při pádu těžšího předmětu se může rozbít, zatímco vinylový povrch je velice odolný i proti pádu těžkých předmětů.

Další nevýhodou keramické dlažby je chlad od nohou. Oba typy podlah jsou však vhodné k podlahovému vytápění. Vinylové krytiny také oproti keramické dlažbě přináší nižší kročejovou hlučnost a lepší akustické vlastnosti.

Jak se vinylové podlahy udržují?

Velkou předností vinylových podlah je, že jsou velice nenáročné na údržbu oproti jiným typům podlahových krytin. Vinylové podlahové krytiny jsou odolné proti vodě a vlhkosti a je možné je vytírat vlhkým mopem, zametat a vysávat.